Візит архітектора Франца Решке до Львова

В жовтні 2011 року організатори проекту «Місця єврейської історії Львова» запросили Франца Решке, переможця конкурсу на облаштування «Площі Синагог» до Львова з метою детального представлення проекту та збору додаткової інформації для подальшого його планування.

Зокрема, архітектор зустрівся із представниками міської адміністрації, консультативною радою Львова, археологами та істориками, представниками єврейської громади та мешканцями будинків навколо площі Синагог. Також відбулось представлення та обговорення проекту-переможця на відкритих громадських слуханнях у львівській Ратуші (із протоколом можна ознайомитись тут). Візит до Львова мав для Франца Решке не лише практичне, але і емоційне значення. Так у інтерв’ю для інтернет-видання ZAXID.NET, архітектор зазначив:
 

"Тепер же, коли я прибув у це місто, то відчув, що, у принципі, правильно продумав організацію цього місця пам’яті. Нині це місце вкрилося порохом буденності, мешканці паркують там свої автомобілі. Просто необхідно позначити це місце як місце пам’яті. Це спустошене нацистами місце треба не лише забезпечити відповідною інформацією, позначити слідами колишніх будівель, а й змусити львів’ян відчути цю пустку. Для цього необхідно продумати кожну деталь, допасувати її до місцевості, вибрати відповідний матеріал для реалізації… Це і великий виклик, і велике задоволення від реалізації цього проекту."
 

Завдяки консультаціям та обговоренням з’явився доступ до нових документів, насамперед історичних даних та планів. Під час зустрічей із експертами та громадськістю було висловлено ряд важливих зауважень та застережень. Так неодноразово підкреслювалась роль площі Арсенальної як громадського простору, що повинен використовуватись з огляду на його багату та складну історію, зі збереженням автентичних слідів та місцевих особливостей. На думку багатьох учасників обговорень, слід обмежити комерційне використання площі, надаючи перевагу проведенню тут культурних, музичних та театральних заходів. Спеціалісти та представники єврейської громади також висловлювали застереження щодо необхідності охорони руїн синагоги «Золота Роза» від можливих актів вандалізму. Зокрема, з цією метою проект передбачає побудову на південь від руїн синагоги дерев’яного містка та перил, що дозволить огляд «Золотої Рози» без можливості входу на її територію. Обговорювались також перспективи включення до території проекту микви (ритуальної лазні, котра частково збереглась по вул. Федорова) та колишньої вулиці Шклярської, що раніше сполучала лазню із вулицею Староєврейською. Значне занепокоєння спеціалістів та громадськості викликало будівництво готелю по вул. Федорова, рішення щодо якого було прийняте ще до оголошення конкурсу. Також висловлювались побажання щодо облаштування простору всієї єврейської дільниці, що потребує комплексного підходу та вироблення загальної концепції. 

Отримані дані, зауваження та побажання будуть враховані на подальших стадіях реалізації проекту. Наступні кроки у реалізації проекту - це вибіркове археологічне дослідження точного місця розташуваня кутів Великої міської синагоги та Бет Гамідрашу, експертний висновок про стан синагоги «Золота Роза» та технічна документація щодо її закріплення та консервації. Спеціалісти також працюватимуть над вивченням ринку, пошуком фірм та придатних матеріалів для якісного виконання плану. 

 

Коментарі

Додати новий коментар