org_logos

Бесойлем (besojlem – івритом, kirkut – польською мовою) - старе єврейське кладовище. Перша згадка про цвинтар у міських актах датується 27 травня 1414 року. Упродовж наступного століття було викуплено прилеглі приватні ділянки – у цей спосіб у ХVІІ столітті територія кладовища досягла розмірів, які не змінювалися аж до Другої світової війни. Поховання на кладовищі офіційно закрито 22 серпня 1855 року. Це кладовище з майже півтисячолітньою історією було одним з найдавніших і найцінніших в Європі.

На початку ХХ століття австрійська влада надала цвинтарю статус пам’ятки. У 1928 і 1931 роках Кураторія опіки над єврейськими пам’ятками (заснована 1925 року) провела на ньому відновлювальні роботи, під час яких реставровано 532 нагробні камені. Після окупації Львова у 1941 році, нацисти зруйнували цвинтар – це була частина нацистського плану зі знищення єврейської громади Львова та її спадщини. Єврейські поховання у Львові та інших галицьких містах і містечках осквернено і брутально знищено. Після ліквідації гетта у червні 1943 року, департамент відбудови при львівському бургомістрі (Stadthauptmann) підготував план дорожньої розв’язки на місці центральної частини старого єврейського цвинтаря (план не дочекався реалізації). У радянський час, а саме 1947 року, на місці кладовища влаштовано продовольчий ринок «Центральний», відомий у Львові як «Краківський».

Меморіальний Парк Бесойлем розташований за міським пологовим будинком, де колись містився єврейський шпиталь. Це місце було частиною великого єврейського кладовища, але, як і в багатьох місцях єврейського життя в місті, інформація про його історію чи колишнє призначення відсутня. Майже усі нагробки зруйновані, чи зняті. Їх використали для замощення вулиць у місті, а згодом – для спорудження огорожі навколо ринку, більшість з них досі не знайдено. Знайшли лише кілька вцілілих надгробків. Сьогодні від кладовища не залишилося сліду. В даний час парк служить місцем прогулянок для пацієнтів лікарні та їхніх гостей, а також мешканців прилеглих районів. Немає жодної інформації про релігійну й історичну важливість цього місця.

 
Єврейський шпиталь споруджений у 1903 р. Фото поч. ХХ ст.Сучасний вигляд скверу біля шпиталюСучасний вигляд скверу біля шпиталюСтарий єврейський цвинтар. Початок ХХ ст.